Track & Field Trophies

SVHC Ladies Trophy

Best age-graded track performance by any female SVHC member at the Scottish Masters Outdoor Track & Field Championships.

1998

Pat MacKinnon

2008

Fiona Matheson

1999

Esther Linaker

2009

Sandra Branney

2000

Esther Linaker

2010

Fiona Matheson

2001

Esther Linaker

2011

Laura Mahady

2002

Esther Linaker

2012

Fiona Matheson

2003

Esther Linaker

2013

Fiona Matheson

2004

Esther Linaker

2014

Hilary McGrath

2005

Esther Linaker

2015

Hilary McGrath

2006

Esther Linaker

2016

Laura Mahady

2007

Susan Finch

   
       

Century Cup (Female)

Best age-graded field performance by any female SVHC member at the Scottish Masters Outdoor Track & Field Championships.

1999

Sylvia Wood

2009

Joyce Rammell

2000

Sylvia Wood

2010

Fiona Davidson

2001

Betty Steedman

2011

Lorna Rogers

2002

Betty Steedman

2012

Janet Lyon

2003

Betty Steedman

2013

Joyce Rammell

2004

Susan Freebairn

2014

Fiona Davidson

2005

Celia Peerless

2015

Fiona Davidson

2006

Janet Lyon

2016

Fiona Davidson

2007

Joyce Rammell

   

2008

Janet Lyon

   
       

Silver Jubilee Trophy

Best age-graded track performance by any male SVHC member at the Scottish Masters Outdoor Track and Field Championships.

1996

John Steede

2007

Robert Stevenson

1997

John Steede

2008

Robert Stevenson

1998

Brian McKay

2009

Robert Stevenson

1999

Alastair Dunlop

2010

Robert Stevenson

2000

John Steede

2011

Robert Stevenson

2001

Alastair Dunlop

2012

Alastair Dunlop

2002

Robert Stevenson

2013

John Thomson

2003

Robert Stevenson

2014

John Thomson

2004

Robert Stevenson

2015

Ronnie Hunter

2005

Alastair Dunlop

2016

Kerry-Liam Wilson

2006 Alastair Dunlop

 

 

       

Century Cup (Male)

Best age-graded field performance by any male SVHC member at the Scottish Masters Outdoor Track and Field Championships.

1999

Bill Gentleman

2009

Robert Stevenson

2000

Eamon Fitzgerald

2010

Robert Stevenson

2001

Robert Stevenson

2011

Robert Stevenson

2002

Robert Stevenson

2012

Robert Stevenson

2003

Bill Gentleman

2013

Bob Masson

2004

Bill Gentleman

2014

Ken Moncrieff

2005

Mike Clerihew

2015

James MacGregor

2006

Mike Clerihew

2016

Robert Stevenson

2007

John Scott

   

2008

Robert Stevenson

   
       

The Steedman Shield

The club with the highest overall points total (all competitors) at the Scottish Masters Track and Field Championships. 

(Scoring: 1st – 4 points, 2nd – 3 points, 3rd – 2 points & 1 point for any other place

1999

Pitreavie AAC

2009

Aberdeen AAC

2000

Aberdeen AAC

2010

Aberdeen AAC

2001

Aberdeen AAC

2011

Aberdeen AAC

2002

Pitreavie AAC

2012

Aberdeen AAC

2003

Aberdeen AAC

2013

Aberdeen AAC

2004

Aberdeen AAC

2014

Aberdeen AAC

2005

Aberdeen AAC

2015

Aberdeen AAC

2006

Aberdeen AAC

2016

Aberdeen AAC

2007

Aberdeen AAC

   

2008

Aberdeen AAC

   
       

The Andy Coogan Trophy

Best age-graded performance (Indoor or Outdoor) in the 800m by any male SVHC Member during the year.

2004

Alastair Dunlop

2014

John Thomson

2005

Alastair Dunlop

2015

Alastair Dunlop

2006

Alastair Dunlop

2016

Alastair Dunlop

2007

Alastair Dunlop

   

2008

Alastair Dunlop

   

2009

Alastair Dunlop

   

2010

Alex  Bryce

   

2011

Alastair Dunlop

   

2012

Alastair Dunlop

   

2013

Stephen Allen

   
       

The Jack Gelder Trophy

Best discipline average points score in a combined events competition  (run/jump/throw) by any SVHC member during the year.

(e.g. 3000 points in a pentathlon would equate to a discipline average score of 600 points) No individual will be awarded this trophy for more than 2 consecutive years. He/she will be eligible again after a one year gap.

2003

John Ross

2013

Ken Moncrieff

2004

John Ross

2014

Tom Leeson

2005

Bob Masson

2015

Derek Glasgow

2006

Jim Sloan

2016

No Qualifier

2007

John Ross

   

2008

John Ross

   

2009

Bob Masson

   

2010

Ken Moncrieff

   

2011

Ken Lyon

   

2012

John Ross

   
       

The Steedman Medal

Best age-graded performance by a Scottish Master athlete in the Scottish Masters Indoor  Heptathlon Championship.

2003

John Martindale

2012

Colin Christie

2004

Julian Kennedy

2013

TBA

2005

Ken Pokorneicki

2014

Tom Leeson

2006

Allan Leiper

2015

Ron Todd

2007

Julian Kennedy

2016

Tim Hely

2008

Julian Kennedy

   

2009

Tom Leeson

   

2010

Ken Moncrieff

   

2011

Ken Lyon

   
       

The Andy Forbes Memorial Trophy

Winner of the Scottish Veteran Harriers Club 10,000m Championship (Held immediately prior to the club AGM)

1993

Andy McLinden

2005

Brian Kirkwood

1994

Brian Kirkwood

2006

Alastair Dunlop

1995

Brian Kirkwood

2007

Robert Rogerson

1996

Brian Kirkwood

2008

Ian Johnston

1997

Brian Kirkwood

2009

Ian Johnston

1998

Brian Kirkwood

2010

Ian Johnston

1999

Brian Kirkwood

2011

Robert Gilroy

2000

Brian Kirkwood

2012

Robert Gilroy

2001

Brian Kirkwood

2013

Robert Gilroy

2002

Brian Kirkwood

2014

Robert Gilroy

2003

Brian Kirkwood

2015

Robert Gilroy

2004

Brian Kirkwood

2016

Jozsef Farkas

 

© 2015 SVHC All rights reserved.

Powered by Webnode